Felnőttek képzési lehetőségei
Szakmai oktatás és szakmai képzés
Az új szakképzési rendszer számos képzési lehetőséget kínál azok számára, akik versenyképes szakképzettséget, szakképesítést kívánnak szerezni. Az alábbiakban ezekről olvashat.
- Mi a különbség a szakmai oktatás és a szakmai képzés, a szakma és a szakképesítés között?
A Szakmajegyzéken szereplő szakmák elsajátítására a szakképző intézményekben szakmai oktatás (rugalmasan szervezett, 2-3 éves vagy rövidebb képzések) keretében van lehetőség. A képzési struktúra másik halmazát a szakképző intézmények vagy felnőttképzők által is megszervezhető szakmai képzés keretében megszerezhető szakképesítések alkotják.
A szakmai oktatást akkreditált vizsgaközpontban teljesítendő szakmai vizsga zárja. A technikusi oklevél és a szakmai bizonyítvány államilag elismert szakképzettséget tanúsít.
A szakmai képzés eredményes elvégzéséről a képzésben résztvevő tanúsítványt szerez, amely előfeltétele a képzőtől független, akkreditált vizsgaközpontban teljesíthető képesítő vizsgának. A képesítő vizsga sikeres teljesítése esetén a vizsgázó államilag elismert, szakképesítést tanúsító képesítő bizonyítványt szerez.
Az állam által és az állammal együttműködési megállapodást kötött fenntartó által fenntartott intézményben az első két szakma és a szakképző intézmények térítésmentes képzései keretében az első szakképesítés megszerzése ingyenes.
(Gábort meg kell kérdezni, hogy használhatjuk-e az ábrát!)

- Legfontosabb tudnivalók a felnőttek szakmai oktatásáról
- 2 éves kor alatt: választhatóan tanulói vagy felnőttképzési jogviszonyban / 25 éves kor felett: felnőttképzési jogviszonyban
- Tanulói jogviszonyban első szakma esetén ösztöndíj jár ( ösztöndíj aloldal)
- Felnőttképzési jogviszonyban rövidített, intenzív képzések szervezhetők
- Rugalmas képzésszervezés (részben akár e-learning)
- Korábbi tanulmányok, megszerzett tudás, illetve szakmai tapasztalat beszámíthatósága
- Duális szakmai oktatás lehetősége cégeknél ( duális aloldal)
- A képzésben részt vevő mind tanulói jogviszonyban, mind felnőttképzési jogviszonyban diákigazolványra jogosult.
- A képzési díj fedezésére képzési hitel vehető igénybe (www.diakhitel.hu)
- Az első két szakma megszerzése az állam által és az állammal együttműködési megállapodást kötött fenntartó által fenntartott intézményben ingyenes (az első szakmai vizsga befejezéséig, a második szakma esetén legfeljebb három tanéven keresztül)
- A szakképző intézményekben oktatott szakmák részletes leírásáról, vizsgakövetelményeiről a képzési és kimeneti követelményekből tájékozódhatnak az érdeklődők ( https://szakkepzes.ikk.hu/kkk-ptt)
- Milyen szakmai oktatásba kapcsolódhatok be felnőttként?
- Alapfokú végzettség nélkül
- a szakképző iskola dobbantó programjának elvégzésével műhelyiskolában részszakma tanulható
- Alapfokú végzettséggel
- technikum vagy szakképző iskola közismeretet is magában foglaló képzése
- műhelyiskolában részszakma tanulható
- A középiskola 10. évfolyamának elvégzésével
- a szakképző iskola kizárólag szakmai vizsgára felkészítő (közismeret nélküli) képzése
- Érettségi végzettséggel
- technikum vagy szakképző iskola kizárólag szakmai vizsgára felkészítő (közismeret nélküli) képzése
- Alapfokú végzettséggel
- a szakképző iskola dobbantó programjának elvégzésével műhelyiskolában részszakma tanulható
- Továbbtanulási lehetőségek a szakképzésben érettségi után
Az érettségit követően nem csak a felsőoktatásban, hanem a szakképzésben is folytathatod tanulmányaidat.
Az érettségire épülő, kettő vagy hároméves képzésben részt vevők rövid ágazati alapoktatás keretében ismerkednek meg az adott ágazat sajátosságaival, alapismereteivel, és ezt követően kezdik tanulni az adott ágazaton belül a szakirányú oktatásban elsajátítani kívánt konkrét szakmát. Az érettségi végzettséggel rendelkezők szakmai oktatása kizárólag a szakmai vizsgára való felkészítésből áll, hiszen a közismeretet középiskolai tanulmányaik során már elsajátították.
Az alábbiakban összegyűjtöttük a szakmatanulás előnyeit, hogy megkönnyítsük a döntést.
1. Ingyenesség
Az első kettő szakma megszerzése az első szakmai vizsga befejezéséig, a második szakma esetén legfeljebb három tanéven keresztül mindenkinek ingyenes az állam által és az állammal együttműködési megállapodást kötött fenntartó által fenntartott intézményben.
2. Megerősített tudás és többletpontok a felsőoktatási felvételin
A tapasztalatok azt mutatják, hogy azok számára, akik a szakképzésben való szakmaszerzést követően tanulnak tovább a felsőoktatásban, tanulmányaik során jelentős előnyt, könnyebbséget jelent a szakképzésben megszerzett szakmai tudás.
Ehhez az új szakképzési rendszerben további előnyként társul, hogy a technikusi oklevéllel rendelkezők szakképzettségük szakirányának megfelelő továbbtanulás esetén dönthetnek úgy, hogy a felvételi pontjuk számítása kizárólag a szakmai vizsgájuk eredménye alapján történjen, és a vizsga eredményétől függően akár 400 pontot is szerezhetnek a felsőoktatási felvételi eljárásban. Emellett természetesen jogosultak az általános szabályok szerint – például nyelvvizsga, sporteredmény, vagy szociális helyzet figyelembevételével – szerezhető többletpontokra is. A cél a magyar fiatalok továbbtanulási esélyeinek támogatása, így a szakképzésben szerzett technikusi vizsga emelt szintű érettséginek számít.
3. Diákigazolvány
Akár tanulói, akár felnőttképzési jogviszonyban tanulsz, diákigazolványra vagy jogosult, amellyel minden diákkedvezmény (utazás, programbelépők stb.) igénybe vehető.
4. Nappali rendszerben ösztöndíj
Ösztöndíjra az első szakma megszerzéséhez kapcsolódóan az adott szakmára vonatkozóan a szakmai oktatásnak a szakmajegyzékben meghatározott időtartamáig a szakképző intézmény nappali rendszerű olyan szakmai oktatásában tanulói jogviszonyban részt vevő tanuló jogosult, amelyre jogszabály alapján ingyenes részvételre jogosult.
Az ösztöndíjakról bővebben itt olvashatsz.
5. Duális szakmai oktatásban munkabér
Azok, akik duális szakmai oktatásban sajátítják el a szakmát, vállalati környezetben tanulhatnak, és munkabért kapnak tanulmányaik során.
A duális szakmai oktatásról bővebben itt olvashatsz. ( duális aloldal)
6. Gyakorlatias, a munkaerőpiacon jól használható tudás és kompetenciák
A szakmai oktatás során elsődleges cél a tanulók munkaerőpiacra való felkészítése. Ezt szolgálja a projektoktatás bevezetése, amelynek keretében a tanulók projektfeladatokon keresztül sajátíthatják el az elméleti és gyakorlati ismereteket. A tanulmányokat lezáró szakmai vizsgának is fontos részét képezi a projektfeladat megvalósítása, illetve portfólió készítése, amely akár az álláskeresés során is felhasználható első referenciamunkaként.
7. Idegen nyelvi oktatás
Tekintettel arra, hogy napjainkban szinte valamennyi szakma gyakorlásához elengedhetetlen legalább egy idegen nyelv ismerete, a szakképzésben nagy hangsúlyt kap a nyelvi oktatás, amelybe az érettségire épülő képzésben részt vevőknek is lehetősége van bekapcsolódni.
- Mi a részszakma és milyen munkakör ellátására tesz alkalmassá egy részszakma megszerzése?
A részszakmákat a korábbi OKJ-től eltérően a Szakmajegyzék már nem sorolja fel, mivel azok nem tekinthetők önálló szakmának. Az egyes szakmákhoz tartozó részszakmákat a képzési és kimeneti követelmények határozzák meg. Részszakma megszerzésére irányuló képzést szakképző intézmény és felnőttképző is indíthat. A részszakma megszerzéséről kiállított szakmai bizonyítvány államilag elismert szakképesítést, valamint Dobbantó programot követő műhelyiskolai képzés elvégzése esetén alapfokú végzettséget tanúsít és legalább egy munkakör betöltésére jogosít.
A műhelyiskolai képzésről itt olvashat bővebben ( rugalmas)
- A szakmai képzéssel kapcsolatos legfontosabb információk:
- Ide tartoznak a valamely szakmára ráépülő vagy egyéb speciális tartalmú képzések, valamint a korábbi OKJ-s szakképesítések egy része
- Tanfolyami jellegű képzések jellemzően rövid képzési idővel
- Korábbi tanulmányok, megszerzett tudás, illetve szakmai tapasztalat beszámíthatósága
- Az első szakképesítésüket tanulók a szakképző intézményekben hirdetett ingyenes képzésben vehetnek részt
- A képzési díj fedezésére képzési hitel igényelhető (www.diakhitel.hu)
- Az egyes szakképesítések kimeneti követelményeit, a képzési időt, az előírt iskolai előképzettséget a szakképesítés programkövetelménye tartalmazza. ( https://szakkepesites.ikk.hu/)